Jana Liscová

Expertka na oděvní střihy

Nemám dost odvahy pustit se do stříhání

Máte skvělou představu, co si chcete ušít, jenže si nejste jistá, jak to nastřihnout? Třesou se vám ruce, když vezmete nůžky do ruky a máte střihnout do látky? Nemáte dost odvahy, pustit se do stříhání, co když to nevyjde? Vidíte před očima báječný modýlek a fakt by vás zajímalo, jak hernajs vypadá ten střih?

 

 

Měla jsem to úplně stejně

Copak na panenky, tam jsem se s tím nepárala a fikla jsem róbu raz dva! 🙂 Z různých odstřižků, dostala jsem jich tenkrát celý pytel. Horší už to bylo, když jsem stejným způsobem šla na věc a stříhla si něco pro sebe, případně pro sestru. Přešila jsem rázně k obrazu svému něco po babičce, mámě nebo tetě.

 

 

 

 

Potom jsem začala experimentovat s látkami, které jsem doma objevila. Nejdřív jsem se různě obkreslovala. Potom jsem si někde obstarala hotový střih. To byl teprve rébus. Všechny ty tvary a značky. A nakonec ten šok, když jsem to sestehovala a oblékla! Nic nesedělo, byla jsem velikost žížala. Tak se třeba stalo, že jsem z 8dílové sukně musela 2 díly vyhodit, pak mi to jakžtakž sedlo.

Pak jsem si šila „úžasné krimplenové kalhoty, to víte, bylo to za krále Klacka :-). Ještě dneska se musím smát. Vrcholem byl lehký kabát bez podšívky. Vypasovala jsem ho tak, že jsem pod něj nemohla nic moc nosit a sotva jsem v něm dýchala. V kombinaci s mým šicím „uměním“ prostě horror! Umíte si tu hrůzu představit…

Naštěstí jsem kolem sebe měla trpělivé podporovatele, kteří mi nebránili v tvůrčím rozletu. 🙂

Byla jsem na sebe pyšná do té doby, než mi někdo zkušenější otevřel oči. Takhle se to prostě nedělá! Propadala jsem beznaději, to se nikdy nenaučím. Nejednou jsem měla chuť ten hadr vzteky rozstříhat na cimpr campr.

 

 

Začalo mě to zajímat, vystudovala jsem oděvní průmyslovku, sbírala zkušenosti a po čase začala působit jako lektorka v kurzech šití a dokonce si otevřela svou střihovou službu.

 

 

 

Dnes už jsem ostřílený harcovník,

mnoho, opravdu mnoho let tvořím střihy, stříhám a modeluji v předním českém salónu. Vytvářím jednoduché i komplikované střihy na přehlídkové a zakázkové modely.  Učím se vlastně pořád dál, s každou další zkušeností. A pomohu s tím i vám. Rozdělíme ten velký koláč na malé dílky, kousek po kousku ho zpracujeme.

 

 

 

Co z toho vyplývá? NEBOJTE SE!

Vždyť žádný učený z nebe nespadl. Jestli vás to baví, těší a naplňuje radostí, nebojte se a pojďte proniknout do tajů konstrukce, stříhání a modelování. Budu váš průvodce. Povedu vás jednotlivými kroky, abyste se v té spleti neztratila.

Základem dobrého stříhání a kreslení střihů je správné měření. Není až tak důležité, jakou metodu kdo používá, ale přesnost měření. Bez toho to nefunguje.

Další důležité a při tom jednoduché finty už jsem vám popsala v e-booku zdarma „7 tipů“. Jak se který materiál chová. Dodržování směru nitě, přidávání na švy, jak si poradit se skládáním vzoru a tak dál… Jsou v něm základní zásady a střihačské „recepty“. Usnadní vám vykročení k vysněnému modelu.

E-book zdarma: 7 tipů, které musíte znát , než začnete stříhat vlastní model jste si už nejspíš stáhla a jestli ne, rychle to napravte:

a pusťe se do toho, znáte to: kdo nic nedělá, ten nic nezkazí. A když nezačnete, nikam se neposunete.

Nemusíte rovnou rozšmikat látku za 2 litry metr, můžete si to prověřit na levném hadříku. Případně na starém prostěradle. 🙂

 

 

 

 

Zkušební látky seženete třeba v IKEA. Jejich 100% bavlna BOMUL stojí 79 kaček. Když potřebujete úplet nebo stretch, poohlédněte se třeba ve Flex-tex(u). Kromě kamenné prodejny v Praze Holešovicích mají internetový obchod. https://www.flex-tex.cz/cs. A možná víte o dalších zdrojích laciných látek, na kterých se můžete pocvičit dříve, než rozstříháte hedvábí nebo kašmír. 🙂

 

 

 

 

Začít můžete úplně jednoduchými kousky (než se pustíte do šatů s vlečkou) 🙂

Jeden z nich najdete například v minulém článku:

A možná toužíte po originalitě a chcete si svůj střih nakreslit sama. Pak je tu pro vás skvělý e-book Jak nakreslit střih na míru v 10 krocích. Naučí vás dámskou konstrukci střihu, abyste byla nezávislá na střizích, které vám nepadnou. A nebojte se, střih si podle e-booku nakreslí profíci i začátečníci. Nevěříte? Tohle o něm napsaly ty, co už ho vyzkoušely:

 

Dobrý den,

Na konci léta jsem se odhodla a udělala jsem si střih na pouzdrové šaty podle rad z Vášeho ebooku Jak nakreslit střih v 10krocích.

Bylo to jednoduše jednoduché.

Děkuji za rady.

 

Dobrý večer ,musím pochválit jak bezvadně jednoduše jste střih udělala ,opravdu nás to učili zbytečně složitě.Už se těším až vyzkouším ,ted jsem šila další zakázku pro firmu ,tak jsem se k tomu vůbec nedostala ,ale už jen když to pročítám a porovnávám s tím, co mám ze školy ,tak je to super.Díky moc za to ,že jste si dala takovou práci ,už mám i obkreslený střih na maxitriko ,chci ho ušít mamce k svátku. Až se k tomu dostanu prakticky ,pokud něčemu nebudu rozumět ,určitě se ozvu .Jsem fakt štastná ,že si to nenecháváte jen pro sebe ,myslím ,že to pomůže mnoha švadlenkám.Pokud vydáte další ,ráda si střih koupím.

 

Dobrý den,

s e-booky  jsem moc spokojená. Jsem laik a šicí samouk a konečně jsem se dozvěděla „jak se to dělá“

S pomocí manžela (je technik) jsem vytvořila střih na míru a „spáchala“ mé vysněné triko, které mi konečně sedí!

Střihy z Burdy mi nikdy neseděly a já vždycky chytla nerv a tak jsem moc ráda, že jste mě zachránila a díky Vám jsem šití nevzdala.

Až naberu víc zkušeností, pustím se i do kalhot podle vašeho e-booku.

Moc Vám děkuju za Vaše úsilí, čas a energii s kterými e-booky vytváříte. Moc jste mi pomohla.

Až budu mít víc svých modelů, pošlu foto.

 

Krásný den. Chci Vám moc poděkovat. Diky e-booku se mé tvoření a šití stalo vášní. Vzhledem k dlouhodobé neschopnosti mam toto jako jedinou činnost. Posílám fota dvou výrobků ma míru. Šaty čekají na zkoušku abych je mohla dodělat.
Ještě jednou moc a moc děkuji.

 

 

 

 

A to není všechno. Přehled o všech e-boocích je na stránce: Ebooky prodávám. Dostanete se na ni třeba tudy:

 

Tak ať se vám dílo daří. Krásné dny a zábavné tvoření!

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití.

Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model, Jak nakreslit střih na míru v 10 krocích, Jak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle.

Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. :-)

Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů