Jana Liscová

Expertka na oděvní střihy

Pozor, seriál začíná

  • Sice nejste právě nejštíhlejší, ale chcete se elegantně obléct?
  • Potřebujete zakrýt některé partie a přesto nechcete chodit zrovna v pytli?
  • Připadá vám, že nosíte okoukaný kabát, sako nebo šaty a chcete je jednoduše oživit?
  • Přijde vám vhod jednoduchý doplněk, který vám s tím pomůže?

Mám pro vás řešení. Ušijte si pončo. Je to dávno vyzkoušený model, v podstatě stálice, zkrátka univerzální a nadčasová záležitost.

Ať už máte pár kil navíc, nebo jste jako nitka, trocha elegance vás nezabije. 🙂

 

Můžete ho udělat z teplé, vlněné látky, z tenčího úpletu nebo dokonce ze šifonu, krajky anebo třeba ze sametu. Vaší fantazii se meze nekladou. Tady je pár obrázků z internetu pro inspiraci.

Ale co je hlavní, je to naprosto jednoduché!

Posuďte sami:

Obdélník nebo čtverec látky, do kterého vystřihnete otvor pro hlavu. A pak už jen začistíte kraje a výstřih, případně všijete rolák. Můžete ho udělat dlouhé třeba až na kolena, nebo jen kratinké do pasu. Taky může být vepředu krátké a vzadu krýt ehm… pozadí.

Záleží jen na vás, vaší postavě a vašem vkusu. Můžete ho doplnit rolákem, nebo nechat jen hladký výstřih. Pro společenské účely ho třeba olemujte taftem nebo saténem. A jestli se vám zdá vzadu obdélníkový tvar příliš jednoduchý, udělejte ho třeba do cípu nebo do oblouku. Nebo si ho po stranách můžete sešít, případně sepnout zajímavými knoflíky. A abych nezapomněla, jsou mezi námi takové, které se neobejdou bez kapes. 🙂

 

Tohle pončo je přes celé paže a dlouhé cca do poloviny stehen. U krku je ukončené přeloženým dvojitým pruhem,  vysokým 7 cm. ( stříhaným 16 cm)

 

Další verze je s kapsami a rolákem. Samosebou rolák nemusíte dělat, výstřih může zůstat hladký, začištěný jen proužkem do rubu.

Obvod roláku záleží na jeho pružnosti. Když látka nepruží, nechte obvod stejný, jako vystřižený otvor. Šířka ponča 100 cm sahá cca na lokty; 150 cm už kryje celé paže. Délka ponča 150 cm (vepředu i vzadu 75 cm) kryje sed, podle výšky postavy je cca do poloviny stehen. Délka 220 cm (vepředu i vzadu po 110 cm) je přibližně na kolena. Tedy samozřejmě podle výšky vaší postavy. To už si nejlépe určíte sama.

 

Tahle varianta je vepředu krátká, tak asi do pasu a vzadu kryje sed. Jeli-libo, dají se zadní i přední rohy zaoblit . Jak je ctěná libost.

 

 

A tahle verze je zase úplně krátká. Vepředu i vzadu sahá jen k pasu. Paže kryje celé.

 

 

Pončo můžete mít jak z tkaniny, tak z úpletu. Můžete si ho nakonec i uplést.

Počítejte s tím, že úplet se vám natáhne, rozměry budou tedy o chlup větší.

 

Já jsem použila tenký úplet, tvar obdélníkový a u krku hladký výstřih. Kraje jsem zahnula do rubu. A rozměry ponča? Nechala jsem celou šířku látky, v mém případě je tedy 125 cm po zahnutí krajů. A na délku dopředu i dozadu 75 cm po zahnutí krajů, ale prověsí se cca o 5 cm, takže nakonec je dlouhé vepředu i vzadu 80 cm. Výstřih mám uprostřed, tedy délku ponča vepředu i vzadu stejnou.

PROTOŽE JSEM PRACOVALA S ÚPLETEM,  VÝSTŘIH JSEM ROZSTŘIHLA ROVNĚ A PO SLOUPKU. TO PROTO, ABY SE NEPÁRALA OKA. Široký je 30 cm a dospodu začištěný proužkem.

 

Když děláte pončo z tkaniny, výstřih zaoblete, jak vidíte na obrázku.  Rovné rozstřižení je vhodné jen pro úplet. V rozích by se vám totiž špatně začišťovalo.

 

A pozor, rohy mám odšité úhlopříčně. To aby to vypadalo profesionálně. Že nevíte o čem mluvím? Tak se dívejte, ať to máte taky tak. 🙂

Odšijte si růžky jako profík

  1. Označte si zahnutí krajů podle vašeho přání. Já mám 1 cm a 3 cm. (nejdřív si zažehlete do rubu 1 cm na začištění)
  2. Potom zahněte (zažehlete) jeden kraj a přes něj druhý, kolmý kraj
  3. Kraje přeložené přes sebe, nakreslete si úhlopříčku (červená linka) a udělejte si značku na oba kraje
  4. Složte si cíp rohu, značky na sebe, sešijte a odstřihněte přebytečnou látku, nechte jen 0,5 až 1 cm na šev
  5. Šev si rozžehlete
  6. Obraťte do lícu a kouzlo je hotové 🙂

 

Pro jistotu ještě připomínám

pokud šijete z úpletu, použijte buď PRUŽNÝ STEH, (některý, který nabízí váš stroj, nebo přímo dvojjehlový-coverlock). Jestli ho nemáte nebo nechcete použít, šijte alespoň PRUŽNOU NITÍ. To proto, aby vám šití nepopraskalo.

Teď už se do toho můžete pustit.  Ať se dílo podaří! 🙂

 

Zdroj obrázků internet

Jestli vás  zajímá, jak se vlastně tvoří střihová konstrukce, mohl by se vám hodit

e-book: Jak nakreslit střih na míru v 10 krocích. 

Případně e-book: Jak upravit koupený střih na svou postavu. 

Anebo taky e-book: Střih na kalhoty snadno a rychle

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití.

Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model, Jak nakreslit střih na míru v 10 krocích, Jak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle.

Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. :-)

Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů